Zdravá a plná síly, to je špalda
Rostlina špalda je velice podobná dnešní pšenici a součástí lidské potravy je už tisíce let. Do ústraní ji vytlačila vyšlechtěná pšenice, protože má mnohem větší výnosy, ale stále se najde mnoho propagátorů špaldy, kteří ji hlavně v poslední době znovu vrací do kuchyně a nejen tam. Slupky ze špaldy se nazývají pluchy a používají se jako výplň do zdravotních polštářů a slamníků, protože jsou lehké a velice dobře se přizpůsobují tvaru těla.
Základní využití špaldy je ovšem stále na výrobu mouky, která je ovšem mnohem zdravější než nejčastěji používaná pšeničná mouka. Je to dáno už tím, že špalda jako divoká rostlina má mnohem lepší schopnost se bránit škůdcům, nemocem a rozmarům počasí. A proto není problém ji pěstovat v BIO kvalitě. Má také vysoký obsah minerálních látek a bílkovin. Najdeme v ní železo, zinek, magnézium, vlákninu, vitamíny A, B, C, D a E. Pro lidi s problémy s trávením je mnohem lépe stravitelnější, než běžná mouka z pšenice a je pozitivně přijímána lidmi, kteří mají potravinové alergie. Nespornou výhodou špaldové mouky je její široké využití, takže se dá použít všude tam, kde se používá klasická pšeničná mouka. Mezi klady této mouky je i obsah beta karotenu, který působí proti infekcím a pomáhá přirozenou cestou regenerovat organismus.
Ze špaldové mouky už je vytvořeno mnoho kuchařských receptů, dokonce se z této mouky vyrábí i těstoviny. Pokud máte celá zrnka špaldy, můžete si je nechat naklíčit a klíčky přidat třeba do salátů nebo jako zdravou přílohu k masu. Ze zrnek si snadno připravíte pokrm podobný rizotu. Můžete ochutnat i praženou špaldu, která se používá jako náhrada kávy, příjemné chuti a bez kofeinu.
Pokud si rádi pečete domácí pečivo, špaldová mouka je pro to velice vhodná. Obsahuje méně lepku, než klasická pšeničná mouka a pro dobrý výsledek při pečení chleba je potřeba dát o něco více droždí a při přípravě moučníků zase o trochu více prášku do pečiva. Chuť špaldy je trochu výraznější, než jsme zvyklí u pšeničné mouky a má příjemný, lehce oříškový nádech.