Jak bydlet?
Mít střechu nad hlavou patří mezi základní lidské potřeby už od nepaměti. Dnes je možností kde a jak bydlet opravdu spousta a záleží na každém, jak si to zařídí. Výběr bydlení závisí na mnoha aspektech, z nichž nejdůležitější jsou samozřejmě peníze. Pokud ty nemáte, nebudete si moci dovolit ani malý kamrlík na okraji města. Bydlení je dnes velice drahé, a to i v případě, že chcete bydlet alternativně.
1. Mobilní domek – stále více lidí dává přednost mobilním domům před klasickými verzemi ukotvenými v základech. Samozřejmě, že je to hlavně z finančních důvodů. Mobilní domy jsou totiž obvykle dokonce levnější i něž panelákové byty, natož pak rodinné vilky. Dnes však již nenabízejí pouze jen možnost pro přespání, ale opravdový komfort. To samé v bledě modrém platí i houseboatech, tedy domcích na vodě. Ty však nejsou tak populární jako mobilní modely, jelikož ne na každé řece je možné houseboat mít. Navíc jsou s tím spojeny i rozličné technické problémy.
2. Byt – naprostá většina lidí bydlí v klasických bytech. A to v činžovních, respektive panelových domech. Vzhledem k tomu, že jsou cenově pořád ještě poměrně dostupné, mohou si je dovolit i lidé s nižšími příjmy. Ti však, pokud je chtějí mít v osobním vlastnictví, musí mít hypotéku, kterou také mohou splácet i dvacet let, což není příliš dobrá perspektiva. Ovšem i tak je pro většinu lidí dlouhodobé zadlužení lepší než platit nájem. A přitom většina lidí v západních státech typu Německo nebo Francie bydlí právě v nájmu.
3. Dům – standardní rodinný domek s několika pokoji může vyjít klidně i na několik milionů, což je částka, kterou jen tak nikdo nesežene. Proto v rodinných vilkách žijí převážně lidé s vyššími příjmy, kteří ale většinou také mají hypotéku. Rodinné domy jsou ale i tak nejlepším možný způsobem bydlení, i když zároveň i nejnákladnějším. A to i v případě, kdy jsou již veškeré dluhy zaplaceny. Opravy totiž také nejsou zadarmo.