Kdo si může dovolit hypotéku?
Po zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték je potřeba mít našetřen nemalý objem peněz, abyste o hypotéce mohli s bankou vůbec jednat. Jedná se minimálně o cca 15 % z půjčované částky, tedy kupní ceny dané nemovitosti. Toto nařízení celkem eliminuje vaše možnosti, protože ne každý má naspořeno tolik, aby si mohl dovolit hypotéku na koupi domu či bytu (např. mladé rodiny). Situace se tímto zpřísněním zhoršila hlavně ve velkých městech, kde jsou ceny nemovitostí nejvyšší.
Vlastní rozpočet
Při zvažování hypotéky je potřeba, aby si každý udělal jakýsi rozpočet a měl představu o tom, jak vysoké má životní náklady, tzn. kolik peněz potřebuje na obživu, nájemné, poplatky za elektriku, mobilní telefon, internet a další zálohy týkající se běžného života (voda, plyn, televizní poplatky apod.). Nedílnou součástí rozpočtu jsou také příjmy, průměrné příjmy za minulých 12 měsíců je také nutno doložit bance. Každý by se měl rovněž zamyslet nad tím, zda je jeho zaměstnání stabilní a přináší pravidelný a spolehlivý příjem.
Na různých internetových portálech fungují tzv. „hypoteční kalkulačky“. Zde si zadáte výši úvěru, který požadujete a vyplníte přibližnou úrokovou sazbu. Ta se v současné době pohybuje kolem 2,2 %, může se ale u různých bank v závislosti na aktuální nabídce lišit. Dále vyplníte počet let, po které budete muset úvěr splácet a poté vám vyjde, jak vysokou splátku budete každý měsíc muset splácet. Hypoteční úvěr může být zafixován na určitou dobu, po tuto dobu vám zůstávají stejné splátky i úroková sazba a zároveň není výhodné úvěr celý předčasně splatit.
Hypotéky se po skončení fixační lhůty dají refinancovat, tzn., že si v podstatě sjednáte hypotéku znovu za jiných podmínek. Nově lze také každý rok splatit bez poplatků až 25 % z hodnoty hypotéky, není tedy potřeba čekat do konce fixačního období. To je pro ty, kteří by měli nějakou finanční rezervu či vedlejší příjmy, kterými by mohli daný úvěr snížit a ponížit si tak také měsíční splátku.
Závěrem je tedy nutno říci, že veškeré měsíční příjmy by tedy měly pokrýt všechny měsíční výdaje včetně splátky hypotečního úvěru a měla by zbýt ještě nějaká částka na šetření nebo jiné výdaje. Zároveň byste neměli veškeré úspory tzv. „nalít“ do hypotéky, ale měli byste si nechat tzv. „polštář“ na neočekávané výdaje (např. rozbije se vám pračka, nebo lednička…).