Přes den je lepší být opilý dojmy
Na vodu dnes jezdí všechny věkové kategorie. Dříve to byla záležitost spíše mladých lidí, dnes potkáme rodiny s dětmi i seniory. Podle vodních záchranářů by měl každý člověk, který se rozhodne splynout s davem vodáků, dodržovat několik důležitých zásad. Každý ví, že jakékoliv trempování je tak trochu spojené s nevázanější zábavou a hlavně alkoholem. A to je právě zásada první.
· Pokud sedíme na lodi, měli bychom se opájet okolní přírodou a krásnými dojmy. Něco na zahřátí nebo na ochlazení by mělo přijít ke slovu až večer v kempu. Několik lidí se totiž každoročně utopí právě z toho důvodu, že kombinace alkoholu, sluníčka, houpání v lodi, s nimi zamávalo natolik, že to prostě nezvládli. A pokud sázíte na své dobré plavecké umění, tak se mýlíte. Polovina z těch utopených patřila mezi dobré plavce.
· Je potřeba dobře naplánovat trasu. A to i přesto, že vám známí tvrdí, jak je celá cesta bezpečná. Najděte si databázi, ve které jsou popsány nebezpečné jezy. Těch nejrizikovějších je dokonce sto čtyřicet čtyři!
Skoky trénujte raději v bazénu
Třetím největším nebezpečím je skákání do vody. Najde se nějaká pěkná zátoka, která jen vybízí k tomu, aby se člověk odrazil a STOP! Argument, že jste tu skákali i před pěti lety, je naprosto nesmyslný. Voda, zvláště tekoucí, se přeci neustále mění. Nikdy nevíte, jestli do toho místa nespadl třeba kus stromu nebo jiná překážka. Podle lékařů je nejčastějším zraněním úraz hlavy a poranění páteře.
Pokud se vše zvládne bez trvalých následků, ještě může vodák hovořit o velkém štěstí. Než vyjedete na vodu, zamyslete se nad jednou věcí. Zkuste se podívat, jak se dá pomoci tonoucímu. Vy se můžete chovat zodpovědně, ale mohli byste narazit na někoho, kdo tyto řádky nečetl. Pak by mohlo být potřeba vaší účasti. Základy první pomoci by měl znát každý, nejen záchranář.